Počítače uvnitř

Samozřejmě, že tam nahlédneme skutečně stručně, protože popsat to naprosto vše není v rámci jednoho článku možno.  

Základem každého stroje, a je jedno zda jde o stolní počítač nebo notebook či tablet, je vždy procesor. Podle toho, jak je kvalitní a rychlý, tak pracuje celý počítač. Samozřejmě, že mu v tom pomáhá RAM paměť a s ní je to obdobné. Čím lepší kvalita, tím lepší počítač.  

Data, která se někam ukládají se vždy nalézala na tak zvaném hard disku. Čili pevném disku. Toto pojmenování je proto, že je disk v počítači napevno. V něm se však dějí věci nevídané. Točí se v něm určitý počet kotoučů, hodně podobných jako DVD a nad nimi létají ručičky se čtecí a zapisovací hlavou. Ty musí během sekund zvládnou přečíst nebo zapsat spoustu věcí.  

deska

Dnes už se tento hard disk, mezi počítačovými maniaky nazývaný prostě hadr, přestává používat. Důvody jsou hned dva. Na trh přichází jiný způsob zápisu, několikanásobně rychlejší. A protože nepoužívá ani plotny ani čtecí ramínka, je také méně náchylný k poruchám. Další důvod konce hadrů je ten, že většinou si již každý platí nějaké úložiště, takzvaný cloud a tam má potřebné věci. Takže i kdyby doma vyhořeli do mrtě, má svá data někde k dispozici.  

procesor

Dále je v počítači základní deska, která nese spoustu dalších hejblátek. To podle vybavení toho, kterého stroje. Někde může být kvalitnější zvuková karta, někde lepší karta televizní a tak podobně.  

Nejdůležitější je ovšem RAM paměť. Té musí být hodně. Kdysi byly dvě giga nepředstavitelně velké. Dnes je standardem giga osm, ale pro skutečně dobrou práci je lépe mít šestnáct. Týká se to hráčů a toho kdo zpracovává velká videa. Na práci obyčejnou stačí vrchovatě čtyři.  
V počítači také bývá chlazení, takový malý ventilátor, který vlastně chladí komponenty uvnitř, protože ony samy by to nedaly. Bez něj by hrozilo nebezpečí přehřátí. 

Doporučené články