Závity využijeme všude možně

se et=UTF-8″>

Využití

Každý z nás viděl někdy závit, přičemž nejčastějším prvkem, kde jej najdeme jsou šroubky a matice. Dohromady nám třeba i s podložkami tvoří spojovací materiál, přičemž využívá se zde samosvornosti, takže spoj se sám od sebe nepovolí. Samozřejmě, aby k tomu nedošlo vlivem vibrací, nebo nebyl šroub namáhaný na střih, tak je zapotřebí dosáhnout dostatečného předpětí.

závitová tyč

Když zvolíme vhodný šroub o dostatečné pevnosti v dostatečném počtu, tak máme jistotu, že dané namáhání vydrží. Samozřejmě jeho obrovskou výhodou je rozebíratelnost, protože když se nám třeba odejde ložisko v převodovce, tak byste jistě nechtěli kupovat za spoustu peněz celou převodovku znovu. Jestliže je dělená v půlce, tak víčka můžou být řešeny dotažením na šroubky. Víčko má o něco větší díru a závit je až ve skříni, díky čemuž dosáhneme přitažení víčka. Musíme však nejdříve závity vyrobit, a to s dostatečnou přesností.

Stroje a nástroje

Při sériové výrobě bychom těžko řezali závity ručně, a proto potřebujeme vhodně stroje. U rotačních součástí poslouží soustruhy a při výrobě vnitřních u nerotačních součástí můžeme použít frézku. Dnes už je řada strojů ve formě CNC, což má výhodu v přesnosti a efektivitě výroby. Samozřejmě zde můžeme naprogramovat závitování, kdy nejprve zvolíme vhodný nástroj a potom nastavíme vhodné hodnoty podobou a otáček.

šroub s maticí

Nakoupit můžete různé typy a stoupání, přičemž příkladem je závitník M16x1,5 což znamená metrický závit se stoupáním 1,5 mm. Samozřejmě je to jen jeden typ z mnoha. Tyto strojní závitníky mají výhodu v tom, že dosahují dobré životnosti, takže s nimi vyrobíme dost závitů a ty budou stále v toleranci. Zkusit je můžeme závitovými trny, abychom měli jistotu, že následně půjde do tohoto závitu našroubovat například šroubek. Dokonce si můžeme koupit celou řadu závitníků a mít tak po ruce různé velikosti.

Doporučené články