Jaké jsou nejčastější problémy v mezigeneračních vztazích

O neshodách mezi jednotlivými generacemi by se daly napsat celé knihy. Obvykle platí, že čím více jsou si vzdálené, tím méně si rozumí, a tím více problémů a třenic mezi nimi vzniká. A to je samozřejmě ke škodě nás všech. Zde je však potřeba poznamenat, že fakt, že si dva lidé příliš nerozumí, neznamená, že se nemohou mít rádi, zvláště pokud jsou příbuzní. U mezigeneračních sporů to však příliš neplatí. Z jakého důvodu?

 

spojení různých generací

 

Tím hlavním je, že se zde paušalizuje obvykle na celou generaci. Téměř nikdy neslyšíme babičku říkat „Ta moje vnučka je tak zkažená“, a pokud ano, často jedním dechem dodá, že je to proto, že se stýká se špatnými lidmi. A na druhou stranu obvykle neslyšíme „Moje babička je hrozně zkostnatělá“, a pokud ano, tak se hned dodá důvod, zde to, že už jí to buď tak nemyslí nebo že už je na to zkrátka stará.

 

O zkaženosti mladší generace se psalo již ve starém Řecku, a zdá se, že se za tu dobu příliš nezměnilo. Z jakého důvodu? Koneckonců stačí se podívat na internet a zjistíme, že to dnes platí víc než kdy dřív. A to samozřejmě nikoliv bezdůvodně.

 

dvě rozdílné generace

 

Hlavní příčinou je dnes rychle se měnící svět, především díky probíhající technologické revoluci. Staří lidé se mu již nedokáží přizpůsobit, zatímco ti mladí nechápou, proč jejich babičky a dědečkové nezvládnou pro ně tak jednoduché věci. To samozřejmě není vše. Dalším důležitým faktorem jsou měnící se hodnoty a módní trendy. Stačí si jen uvědomit, že například věci jako ADHD či autismus, o kterých se dnes otevřeně mluví, byly ještě relativně nedávno prakticky neznámé.

 

Navíc každá generace si váží něčeho jiného. Zatímco jedna například má za ideál co nejvíce pracovat a vydělat si tak co nejvíce peněz na stáří, další zase chce mít i nějaký volný čas pro sebe, a to i za tu cenu, že nebudou mít tolik peněz.

 

Jak z toho ven? Nejlepší cestou je vzájemné pochopení a porozumění. Měli bychom si uvědomit, že i když každý uznáváme jiné hodnoty, neznamená to, že ty, které jsou důležité pro toho druhého, jsou špatné. A rozhodně bychom se je neměli snažit vnutit tomu druhému. To totiž nikdy neskončí dobře.

Doporučené články