Dovedete si představit, že pijete modrý čaj? Možná ne, ale když poznáte, jaké má účinky, jistě ho budete chtít zkusit ochutnat. Čím je tolik zvláštní?

Připravte si modrý čaj – Jaké jsou jeho blahodárné účinky?

Klitorie je rostlina s modrými květy, právě z ní se připravuje nálev, který po zalití horkou vodou získá nádherně modrý odstín. Modrý čaj není něco, co byste jistě pili každý den. A není divu, jde o vzácnost, pro naše zdraví má však klitorie neskutečné účinky. Proč určitě vyzkoušet tento modrý čaj? Jen pro jeho barvu to není, zkusit byste ho měli i z jiných důvodů.

modrý čaj

Pokaždé jiný

Modrý čaj si opravdu nelze splést, jeho barva upoutá pozornost, navíc i samotné květy klitorie, ze kterých se čaj připravuje, mají krásně modrou barvu. Poté, co jsou však květy přelity horkou vodou, stane se nálev krásně tyrkysově modrým, jakmile ale do čaje přidáte pár kapek citronové šťávy, okamžitě změní čaj svou barvu z modré na fialovou. Nálev z klitorie totiž reaguje na pH. Co se týče samotné chuti čaje, i ta je dost specifická, nejčastěji je srovnávána s chutí některých druhů zelených čajů. Samozřejmě lze sušené květy klitorie rovněž přidávat i do jiných bylinných směsí, takže se modrý čaj nemusí pít jen samostatně. A jaké jsou jeho účinky na zdraví?

bylinkový čaj

Vyřeší nejeden problém

Tato bylinka je velmi vzácná a využívaná v ajurvédě. Modrý čaj proto působí blahodárně na lidské tělo a pomáhá na celou řadu obtíží. V období nachlazení je nepostradatelným pomocníkem, velmi dobře tlumí kašel a zabírá i na bronchitidu. Uleví ale i od horečky nebo bolestí hlavy, napomáhá se soustředit a čistí krev. Modrý čaj lze popíjet i při kožních problémech, při potížích s pamětí nebo ve stresových situacích, dobře totiž uklidní podrážděné nervy. Dále je modrý čaj prospěšný i pro pacienty s epilepsií nebo astmatem.

Kromě listů, květů a kořenů se používají i semena této rostliny, které ale mají projímavé účinky. Celý název rostliny zní klitorie ternatská a bylince se často přezdívá i motýlí květ. Určitě stojí za vyzkoušení a vhodná je i jako dárek pro všechny milovníky čajů a přírody.